Královna Anna

(cca 1390)

Gotické šaty pro 16" panenku  Tyler Wentworth - OOAK

Velmi se mi líbí oděvy vrcholného středověku, a tak jsem pro svou chuděru Brendu, která mi téměř 5 let věrně dělala modelku, nechala po sobě kreslit s škrábat špendlíky, vymyslela dvojdílný kostým, jaký nosily nejurozenější západoevropské dámy  - přiléhavé spodní šaty, a na ně  róbu bez rukávů, s průramky až pod pás, které se u nás říkalo "okénka do pekel".

Aby to bylo trochu zajímavější, usmyslela jsem si vyrobit svrchní róbu heraldickou. Jenže - nevím nic o tom, že by se u nás tenhle typ nosil, a erb nějaké "úplně cizí ženské" mě zas nezajímal. Proto jsem pátrala po dámě, která by měla něco společného jak s Čechami, tak se západní Evropou, a žila na přelomu 14. a 15 století. A vyšla z toho Anna Česká, dcera Karla IV, která se provdala do Anglie za Richarda II.  Jakožto císařova dcera má na róbě namalované české dvouocasé lvy  a říšské orlice :-)
A Brenda dostala nový obličej...(Tedy, vážně nevím, proč mi tak připomíná Brada Pitta...;-)

Popis Dvoudílné šaty pro 16" panenku od firmy Tonner (Tyler Wentworth, Brenda Starr).
  • Černé přiléhavé šaty  se širokou sukní (někdy se jim říká cotehardie, ale nejsem si jistá, jestli je to tak správně) jsou víceméně ušité podle šatů, nalezených v grónském  Herjolfsnes - "tělo" se skládá ze 14 dílů (12 dlouhých dílů  a  2 trojúhelníkových vsadek vepředu a vzadu), střih můžete vidět zde. Úzké rukávy a přední díl až do pasu jsou ozdobeny zlatými korálky, imitujícími knoflíčky. Výstřih je prostehován zlatou nití, a pošit červenými a zlatými korálky. Šaty se šněrují vzadu.

  • Svrchní róba je sešita ze 4 dílů, na kterých jsou textilními barvami namalované heraldická zvířata. Šaty jsou podšité, oblékají se přes hlavu, a po ušití na ně byl naaplikován "hermelínový" plastron, ozdobený kousky filigránových knoflíků a korálky.

  • Na nohou má panenka černé punčochy a tmavě hnědé kožené střevíce s dlouhými špicemi. Těžký opasek z kovových komponentů (rozebrané náušnice) zabraňuje vykasávání cotehardie ze svrchní róby. Koruna byla koupená na e-bay, pouze jsem ji vytvarovala a přilepila k ní "rourky" ze starého ozdobného kroužku na ubrousky. Závoj má zhruba tvar poloviční elipsy.
Použité materiály
  • Na šaty jsem použila černý hedvábný krepdešín,
  • a na svrchní róbu zas červený a žlutý;
  • hermelín je z bílého hedvábného sametu, "ocásky" tvoří dvojice stehů černou viskózovou bavlnkou; 
  • punčochy jsou z černého úpletu, závoj z bělavého pongé  a boty z mavě hnědé a černé kůže.


Středověké šaty pro 16" panenku  Tyler Wentworth - OOAK Cotehardie Gotické šaty pro 16" panenku  Tyler Wentworth - OOAKNa hlavní stránku Galerie

©molendrix 2007