Lady Clemence

(Anglie ca 1525-1530)


anglické renesanční šaty pro panenku

Loni před Vánoci mi bujaře zatelefonovala předsedkyně Klubu panenek: "Hele, mám pro tebe porcelánovou pannu, dospělou, s prsama! Za 5 stovek, pěknou. Bereš?" 
Spolehla jsem na její znalosti věci, a řekla, že ano. Nelitovala jsem - porcelánové komponenty byly velmi pěkné (shánějte po vlastech českých panenku s dospělými proporcemi, co se neculí jako idiot), tělo však mělo příliš dlouhé nohy a  kvůli těm porcelánovým prsům mi fotku předělávané  panenky  cudní Američané smázli z Photobucketu :-)) Strašlivé šaty s ještě strašlivější krinolínou jsem po chvíli váhání zařadila někam do baroka.
Panenka prošla úplnou rekonstrukcí - dostala pevnější tělo s kratšíma nohama, teď tedy měří asi 52 cm, má nový mejkap, šedivé oči místo modrých, a zbavila jsem ji podpatků (obě nohy přitom praskly, ale daly se dobře slepit) vlasů i řas. Vlasy by se pod čepec stejně nevešly, a řasy dostane, až bude vhodná příležitost, tj. až se zase dostanu do zámku ve Zruči nad Sázavou, kde je vystavená.
Původně jsem plánovala obléct ji ve stylu Ludvíka XIV., čili do podobných šatů, v jakých se ke mně dostala, ale trochu elegantnějších, jenže pak si její paruku vzalo do práce mé kotě a bylo po žížalkách. Jakožto línou osobu a obdivovatelku tudorovské módy mne pak napadlo, že prozkoumám Holbeinovy portréty a spáchám něco a la "Jana Seymourová", a žádná paruka tedy nebude zapotřebí. Proslídila jsem i deníčky kostymérských nadšenců v zahraničí, ti mají nejlepší informace, aby oděv od košile až po náhrdelník byl přijatelný. No,.snad se to povedlo...

Odhadem 70-80 procent je šito v ruce - spodničky, korzet, falešné rukávy  a boty .jsou zčásti šité na stroji.
Popis
  • Šaty s mají vystužený živůtek, který vepředu vybíhá do špičky, a širokou sukni vzadu naskládanou do hlubokých záhybů a vepředu rozstřiženou. Živůtek je třídílný a přiléhá velmi těsně. Čtvercový výstřih a přední rozparek  sukně jsou  zdobeny zlatými prýmky, pošitými kaplíky, zelenými ohňovkami a perličkami. Rukávy až téměř k lokti jsou úzké, pak se náhle rozšiřují a sahají až pod špičky panenčiných prstů. Široká část rukávů je podšitá sametem, ohrnuje se nazpátek a je nad loktem vzadu sestehována.  Šaty se vzadu šněrují a jsou celé podšité.

  • Zlaté falešné vnitřní rukávy mají zhruba půlkruhový tvar, jsou podšité a sahají jen nad loket, kde se zapínají na háček a očko. Tři prostřihy a dolní "šev" jsou vyplněny bílým šifonem, a ozdobeny kaplíky a korálky. 

  • Přední díl spodní sukně je ze stejného brokátu, z něhož byly ušity falešné rukávy, zbytek sukně byl ušit z lacinější látky, jak bylo zvykem i v renesanci. Lem zdobí zlatá krajka. 

  • Pod sukněmi se nachází spodnička, vystužená plastovými pásky (zvaná španělsky verdugado n. anglicky farthingale), další bílá spodnička, korzet bez ramínek a nabíraná košile. Na nohou má panenka černé úpletové punčochy a hnědé kožené střevíčky bez podpatků.

  • Kostým doplňuje hranatý čepec, tzv. "anglická kápě" (English hood).Návod, jak ho zhotovit, jsem našla mj. i na stránkách uznávané kostymérky Ninyi Mikhaily
    Základ je z tvrdého papíru, zpevněného plastovými proužky. Pak byl čepec polepený bílým batistem vepředu a černým hedvábím v zadní části. Zadní stranu kryje čtverec  černého hedvábí, který má všechny čtyři růžky sešité k sobě a přichycené uprostřed "dýnka" černým knoflíčkem. Pod tímto čtvercem jsou našity ještě 2 obdélníkové "závoje". "Ohrádka" kolem tváře je pošita perličkami, kaplíky a červenými ohňovkami, a nakonec byl na čepec přistehován mírně vycpaný pás ze zlato-černé viskózy a bílého batistu, s konci zahnutými vzhůru. Čepec se povedl až na třetí pokus, neboť ho deformovaly panenčiny uši. Proto jsem pro ně v papírové kostře vystřihla otvory, a překryla je látkou. 
    Dalšími doplňky jsou opasek z korálků, perliček a kaplíků, a dvojitý perlový náhrdelník   
Použité materiály
  • Na šaty  jsem použila červeno-černou viskózu se žakárovým vzorem;
  • černé plátno a černý bavlněný samet na podšívku;
  • zlatý polyesterový brokát na přední díl sukně a falešné rukávy;
  • bílý viskózový šifon na výplně falešných rukávů;
  • bílý batist na košili, čepec, spodničku a korzet;
  • bílý damašek na vystuženou spodničku
  • zlato-černá žakárová viskóza na ozdobení čepce;
  • černý krepdešín na čepec, a zlatožluté pongé na podšití falešných rukávů..


anglické renesanční šaty pro panenku    


Původní stav a původní šaty. Pro svou velikost si panenka vysloužila pracovní jméno Obluda. Ten černý flek u její hlavy je mé drahé kotě Connie.


Obluda dostala korzet a spodničku. Na třetím obrázku má částečně smytý původní mejkap a na hlavě paruku, půjčenou od jiné panenky, aby nevypadala tak děsivě, spodní sukni,
vystuženou spodničku (verdugado či farthingale, není vidět) a falešné vnitřní rukávy, zatím bez výzdoby.


Svrchní róba bez výzdoby a šperků, chybí i košile. Konečný výsledek i s novým mejkapem a novýma očima.

anglické renesanční šaty pro panenku


Na hlavní stránku Galerie

©molendrix 2007