Evangelina

vycházkový oděv (cca 1805-1812)

Ačkoli se móda na přelomu 18. a 19. století netajila obdivem k prostotě a vzdušnosti antického odívání, brzy bylo jasné, že zdraví žen v západní Evropě na průsvitné řízy bez rukávů není stavěné.Silueta s vysokým pasem se celých 20 let příliš nezměnila, ale paní a dívky si na denní šaty oblíbily drobné potištěné bavlněné látky, a proti chladu oblékaly krátké kabátky  zvané spencer, nebo delší kabáty - pelisse. Zároveň se objevily i první kabelky a spodní kalhoty, a z obuvi, která se šila pro obě nohy stejná, zmizely podpatky. 

Když jsem se začala zajímat o to, jak správně ušít empírové šaty, zdálo se to jednoduché. Zapomněla jsem ale na to že lidé před 200 lety používali také odlišné postupy, a ženy byly mnohem zkušenější švadleny, než většina z nás dnes. Na stránkách dívky, která si říká Koshka the Cat jsem poprvé viděla šaty s "padacím mostem". Spoustu užitečných rad jsem našla i na stránkách Jessamyn (díky moc!).

Jako modelka posloužila Tonnerova 16" Melanie

Popis
 • Květované šaty s vysokým pasem mají sukni  po stranách rozdělenou až k bokům. K zadní, hodně nařasené části sukně, je přišitý  celý živůtek, který se vepředu šněruje. K přední sukňové části je přišita nabraná přední část živůtku, která se připíná k živůtku na knoflíky pod rameny. Je to systém dost podobný "padacímu mostu" na pánských kalhotách.  V "pase" je protažena stužka, která se provléká i poutky na zádech. Rukávy jsou 3x nabrané, a živůtek je podšitý.


 • Sametový kabát se vepředu zapíná na 3 páry háčků a oček. Středové přední díly a zádový díl jsou zpevněny nažehlovací tkanou výztuhou. Rukávy  sestávají ze 2 dílů, na zápěstí byly ozdobeny vyšívaným proužkem a rozetami z hedvábných stuh a korálků, které rovněž zdobí zadní díl a překrývají zapínání.  Celý kabát je podšitý.


 • Pod šaty se nachází spodnička, našitá k přiléhavému živůtku, a dlouhé spodní kalhoty. Obě nohavice kalhot jsou zcela samostatné, spojuje je pouze stužka, kterou se sdrhují v pase.


 • Oděv doplňují bílé punčochy a hedvábné botky bez podpatků se semišovou špičkou, co se šněrují na vnitřní straně.
   Protože šaty nemají kapsy, panenka dostala i kabelku se střapci, vlepenou mezi dva náhrdelníkové závěsy. 
  Čepec tvoři srpkovitý, dobře vyztužený kšilt a k němu přichycené skládané kruhové dýnko.

Použité materiály
 • Na šaty jsem použila jemné květované bavlněné plátno;
 • tmavě hnědý hedvábný samet na kabát;
 • hnědé habotai na podšití kabátu, na lemy rukávů a na botky;
 • zelený taft na kabelku a čepec;
 • béžové pongé na podšití a stuhy na čepci;
 • bílý  batist na spodničku a kalhotky.


Empírové šaty pro 16" panenku Empírové šaty pro 16" panenku
Empírové šaty pro 16" panenku


Na hlavní stránku Galerie

©molendrix 2008