FIUME 
jako
čínská dáma

Vzhledem ke své slabosti pro tradiční asijské oděvy jsem neodolala a ušila pro Fiume hanfu - oděv lidu Chan, kam se počítá převážná většina Číňanů. Hanfu, které nosili ženy i muži, se vyvíjelo přes 2 tisíce let. V 2. polovině 17. století si podrobili Čínu Mandžuové, a mimo jiné nošení hanfu zakázali  - tedy mužům, ženy ho ještě nějaký čas nosily. Proto, když se řekne "čínský oděv", si většina lidí vybaví  čchi pchao (qui pao)- elegantní úzké šaty z brokátu se zapínáním na knoflíčky pod ramenem a dlouhým rozparkem po straně . Ale existují snahy o znovuvzkříšení hanfu - i když je téměř stejně nepraktické, jako japonské kimono, na jehož vývoj mělo hanfu velký vliv..
Údajně nejkrásnější, nejelegantnější a nejodvážnější oděvy se nosily za vlády dynastie Tchang (618-907 n. l.)

Nejsem v žádném případě odborník na dějiny čínského odívání, proto jsem  nejspíš nadělala spoustu chyb, ale okouzlil mne kostým jedné čínské fanynky, jehož obrázek jsem našla na webu.  Teoreticky by to mohly být šaty typu ru qun (tj. "kabátek a sukně", jak se to česky čte, nevím) z dynastie Tchang, ale pokud ne, svět se nezboří, a Fiume budou slušet dál :-)  

Kostým se skládá z růžovobílých šatů na ramínka, květované sukně, vepředu rozstřižené, krátkého kabátku s dvojími lemy a bílého opasku se zelenou vázačkou. Saténové botičky a živůtek šatů zdobí výšivka, oděv doplňuje nefritový disk, zavěšený na složitém uzlu  a ručně malovaný hedvábný vějíř.
 

Fiume Galerie

 


©molendrix 2007