Julianna

12. stol.

Julianna - románské šaty z 12. století pro Barbie, ooak

Julianna je dospívající dívka z poloviny 12. století, sice nepříliš neurozená, ale dobře zaopatřená, možná dcera správce hradu? Na sobě má románský oděv, který ve 12. století v západní Evropě už vycházel z módy. Co takové děvče, vyrůstající na odlehlém hradě, a nosící šaty, přešité z rób po pánově matce či babičce, může vědět o tom, co se nosí  u dvora? Její šaty jsou praktické, úhledné a z dobrých látek, co by kdo ještě chtěl....

Panenka má hlavičku od Barbie typu "superstar",  byly odstraněny zuby a tvář přemalovaná.  Tělíčko věnovala Teen skipper, protože je menší na délku i šířku pro mladinkou dívku se lépe hodí. Nové vlásky bývaly silonovým provazem, rozpleteným a obarveným.

Popis

Dvoudílné šaty pro panenku Teen Skipper od firmy Mattel.

 • Modrý surcot  se zvonovými tříčtvrtečními rukávy  je celý podšitý a šněruje se vzadu.  Zdobí ho ručně vyšívané lemy.

 • Světle růžový spodní šat (cotte) e velmi široký, střižený v "A" linii" a u krku nabraný do malého stojáčku.  Úzké rukávy u zápěstí zdobí řada měděných korálků, imitujících knoflíčky. Zapíná se vzadu na háčky a očka.

 • Pod cotte má panenka oblečenou bílou košilku bez rukávů sahající do půli lýtek, se šněrováním u krku.
  Na nohou má bílé punčochy a tmavě hnědé kožené špičaté střevíce, které se zapínají na "knoflíček" nad kotníkem.
  Hnědý opasek je zdoben stříbrnými cvočky a kovovým  nákončím, které je červeno-modře "smaltováno", právě tak jako ozdobné zapínání taštičky, jež je zavěšena na opasku, společně s kruhem, z něhož visí klíče a nůžtičky.
   
 • Aby se vlasy necuchaly a nešpinily, byly spleteny do copů, ovinuty bílými stužkami a překryty kruhovým závojem, na který se nasadila obroučka z natuženého plátna.

Použité materiály
 • Na surcot jsem použila modrý, doma barvený flanel -poměrně zdařile imituje vlnu. Podšívka je z šedého habotai, a lemy z hnědého krepdešínu.
 • na cotte jemné světle růžové pongé;
 • košilka a klobouček je z bavlněného batistu;
 • závoj a pruh pod bradou z hedvábného šifonu ;
 • punčochy jsou z bílého úpletu, boty, opasek a taštička z tmavě hnědé kůže.


 Julianna - románské šaty z 12. století pro Barbie, ooak Julianna - románské šaty z 12. století pro Barbie, ooak  


  
 
 
 


Na hlavní stránku Galerie

©molendrix 2008