Madelon

francouzská preciózka
(cca 1630)


Madelon


Seznamte s s Madelon, elegantní urozenou a vzdělanou dámou, která pěstovala umění konverzace a zajímala se o vědu, literaturu a etiketu....jako spousta jiných Francouzek v 1. polovině 17. století, které nazývali pro jejich vybroušené mravy a jazyk preciózkami. Nepříliš srdečná, zato sebevědomá a chytrá, což?
Šaty pro tuhle panenku mi ležely v krabici skoro dva roky - nebyla jsem totiž schopná stvořit jí patřičně dobový účes. Nu, přinutila jsem se...
Není to zajímavé, že právě dlouhá válečná léta způsobují jisté uvolnění v oblékání? Období třicetileté války je jedno ze dvou (napoleonské války jsou to další) za celých asi 350 let, kdy vetšina žen nenosila korzety....Že by se mezi dámami rozšířilo krédo: která před nepřítelem uteče, ta vyhraje? V korzetu se utíká špatně.... Ale tohle uvažování asi bude zcestné :-))

Panenka má tělíčko od klasické Barbie, s vloženými loketními a zápěstními klouby, hlavu dodala v Číně vyrobená Lisa. Šaty jsou trojdílné - šaty, spodní sukně a límec.
Popis
  • Malinově červené hedvábné šaty jsou celé podšité olivově zeleným hedvábím, šněrují se vzadu. V rozparku nabraných rukávů, převázaných černou mašlí, je vidět bílý rukáv, bílé úzké manžety jsou lemované jemnou krajkou. Široká sukně, naskládaná do protizáhybů, je vepředu rozstřižena, takže je možno vidět spodní sukni ze stříbrošedého brokátu.
    Na spodní sukni je našita svislá stříbrná léga, háčkovaná na vidlici (jako vidlice posloužila vlásenka) a ozdobena malými stříbrnými korálky, půlkami stříbrných plastových perel, a jednoduchou výšivkou stříbrnou nití a protahováním zlatým dracounem.
    Límec, který má na jednom konci malý patent, na druhém nitěné očko, se připíná na spodní stranu živůtku, kde se nachází druhá půlka patentu.

  • Pod spodní sukní se nachází ještě bílá batistová, krajkou lemovaná spodnička a na ní vatou vycpané, srpkovité "jelito", které se přivazuje do pasu a zdvihá sukně. Na nohou má panenka černé punčochy se zlatočervenými podvazky a olivově zelené boty s rosetou. Dvoudílný svršek je šitý na stroji, podrážka pochází z plastových sandálů od Mattela a je černě natřená modelářskou barvou.

  • Šaty doplňuje náhrdelník z červených korálků, kousku starého filigránového knofliku a "kaplíku" (tj. kovový postranní kryt na kulatý korálek), všechno sháčkované tenkým zlatým dracounem, a moduritové zrcátko na jemném řetízku. 
Na hlavní stránku Galerie
 

 


©molendrix 2004