Reiko

jako miko, šintoistická kněžka


miko - tradiční japonský oděv pro kněžku pro 16" panenku

 
Chrámové služebné, miko, můžeme spatřit v japonských šintoistických svatyních, kde zpravidla pomáhají kněžím při obřadech nebo poklízejí nádvoří.
Jejich tradiční oděv tvoří prosté bíle kimono kosode a červené skládané kalhoty hakama (někdy též pouhá skládaná sukně). I když tenhle oděv působí velmi efektně, jde v  podstatě o spodní prádlo, které nosily ženy v éře Heian. Miko si vlasy svazují do ohonu, a zdobí papírovými stužkami.
Kostým miko je velmi oblíben také mezi příznivci mangy a anime.
Panenka na obrázcích je 16" Koko od Butterfly Ring, kterou jsem přemalovala a vyrobila jí delší paruku. Musím přiznat, že jméno "Koko" ve mně nevzbuzovalo příjemné představy, tak byla rychle přejmenována na Reiko, podle Ueda Reiko, hrdinky z detektivek Laury Joh Rowlandové :-)

Kalhoty z červeného popelínu mají nízko položený rozkrok, aby se do nich vešlo kimono, a zavazují se v pase na mašli. Bělavé kimono je ze silně natuženého hedvábného twillu, pod ním má panenka bílou bavlněnou halenu s dlouhými úzkými rukávy a samostatný červený límeček. Na nohou jsou bílé ponožky a sandály s podrážkou z balzového dřeva (posloužila líska od broskví). Koště jsem vyrobila z kousku suché lodyhy a přírodního lýka.

miko - tradiční japonský oděv pro kněžku pro 16" panenku miko - tradiční japonský oděv pro kněžku pro 16" panenku

Původní stav x po přemalbě a s novou parukou
 
 
Na hlavní stránku Galerie
 
 

©molendrix 2008