Doňa Ramira

španělská dvorní dáma - prozatím ve spodním prádle
(cca 1660)

Áno, tušíte správně, chystám se vykrást Velásqueze, Carreňo de Mirandu a rovněž "Pošetilost mocných".
 Ne úplně 100%...Spodní prádlo je nesmírně důležité - má velký vliv na konečný vzhled šatů, takže jsem 
začala zevnitř. Nejde o kalhotky a podprsenku, ale dříve se za spodní prádlo považovala košile, punčochy, spodničky, korzet a krinolína. Je pravda, že nemám tušení, jak vypadala španělská krinolína z 2. poloviny 17. století zvaná tontillo nebo guardainfante (a že jsem hledala poctivě! španělská pruderie, hm...), ale protože prý byla  babičkou všeobecně rozšířených paniers století 18., půjčila jsem si způsob konstrukce odtud. 
Panenka, která prádlo předvádí, je klasická Barbie a velmi pravděpodobně tyto šaty nakonec nosit nebude :-))Korzet, z části šitý na stroji, je z jednoho kusu + podšívka, vystužený proužky školní fólie, celý horní obvod včetně ramínek je lemovaný šikmým proužkem. Vzadu se šněruje, ramínka se připínají pomocí háčků a oček k přední části. Ramínka jsem udělala kratší, než by měla být, ale na střihu už mají vhodnější délku.

Jak ušít korzet pro Barbie:
potřebujete jemnou, ale pevnou látku (zde bavlněný batist) cca 50 x 20 cm, zbytek školní fólie, šikmý proužek (50 cm, zde hedvábné pongé) a lepidlo na textil.

  • Nakreslete si jeden díl korzetu na látku a prostehujte barevně odlišnou nití, abyste obrysy viděli z obou stran látky. 
  • Ušijte sudý počet obdélníkových "pytlíčků" - zde 12 ks - obraťte na líc, vyžehlete a za švové přídavky přilepte k švovým přídavkům na dolním okraji  LÍCOVÉ strany korzetu tak, aby "dna pytlíčků" směřovala dovnitř, do korzetu..
  • Po zaschnutí lepidla přiložte lícem na líc na látku, která bude podšívkou, a na stroji sešijte zadní okraje a spodní okraj. Sestřihněte přídavky, nastřihněte je na několika místech až skoro ke švu a obraťte na líc, vyžehlete.
  • Podle střihu proštepujte buď ručně, nebo na stroji, a do tunýlků vsuňte proužky fólie, které by měly být kratší cca o 1-2 mm. Sestehujte horní okraj korzetu a ramínka cca 1-1,5 mm pod okrajem, švové přídavky kompletně odstřihněte a v ruce uzavřete šikmým proužkem.
  • Na konci každého ramínka vyrobte nitěné očko, pod růžky nad ňadry našijte malé kovové háčky.

A když už jsem v tom spodním prádle, tak tady je jeden korzet bez ramínek, přichystaný pro 16" Tyler Wentworth pod róbu z období vlády Jindřicha VIII. Tudora, šitý převážně na stroji.:


     


Na oba korzety
Na hlavní stránku Galerie
 

 


©molendrix 2004