Rumburak

  
Rumburak - ooak kostým ze seriálu Arabela pro 16" panenku Matt O'Neil od firmy Tonner.


 

Snad každý si z dětství pamatuje Rumburakův klobouk "a la naducaný polštář", s bimbajícími kůstkami. Po návštěvě výstavy "Jak se oblékají pohádky" mne popadla neodolatelná touha tenhle kostým spáchat. Vyzbrojena katalogem a několika fotografiemi jsem se do toho pustila....
Mám pocit, že vystavený kostým nebyl ten úplně původní - byl z pracího kordu, a také klobouk vyhlížel poněkud jinak, než na fotografiích z Arabely. Jenže tohle oblečení p. Lábus oblékal celkem ve 3 seriálech, nebylo by divu, že by existovalo více verzí.
 
Popis Oděv pro 16" panenku  Matt O"Neil od firmy Tonner. Model předvádí lord Asriel, s černou parukou a vousy, nakreslenými akvarelovou pastelkou).
 • Fialový kabátec se zapíná vzadu na patenty. Je zpevněný tkanou výztuhou, vystřiženou bez přídavků na švy; do předního dílu jsem prostřihla 8 otvorů, o málo větších, než měly být hotové průstřihy, a výztuhu nažehlila na rub sametu. Pak jsem vystřihla otvory i v sametu (s přídavky), jejich okraje opálila bodovou letovačkou, přídavky zahnula do rubu a všechny otvory obšila smykovacím stehem. Z průstřihů vykukuje nařasené fialové hedvábí, a jsou obšity úzkým stříbrným prýmkem. Kabátec byl pak ještě podšit a ozdoben dalšími  prýmky
  5x nabrané  (systém tunýlek-gumička)  rukávy se směrem dolů zužují, a náběry jsou překryté pásky z prýmků, co se zapínají na patent. 

 • Široké stříbročerné kalhoty jsou v pase i na lemu nabrané do gumy, a ozdobené našitými prýmky.

 • Černý plášť  sestává ze 3 částí , vzadu je o něco delší, a má tvar cca 2/3 kruhu,  nahoře je zaoblený, a proto neklouže z ramenou. K němu je připevněn vysoký, tuhý límec. Plášť je celý podšitý fialovým hedvábím.

 • Pod svrchním oděvem má čaroděj oblečenou nabíranou košili a  punčochy, které jsou navrch černé, ale zevniř bělavé, aby se tmavá látka nedotýkala přímo plastu a tak ho případně nezabarvila.

 • Oděv doplňuje baret, zdobený po obvodu protaženým tunýlkem bílého šifonu, a zavěšenými "kůstkami", upečenými  z  Fima. Kostra žáby je zčásti vyšitá, zčásti malovaná 3-D barvou.
   Černé okruží má na vnější straně přistehovaný stříbrný prýmek, a je našité k pruhu látky, který se zapíná vzadu na krku na háček a očko. Bylo zapotřebí asi deseti až dvanáctinásobek délky obvodu krku. Černé  "mokasíny" jsou zdobené korálky.
  Řetěz je vyrobený z nažehlovacích kovových flitrů -srpků, do kterých jsem špendlíkem prorazila dírky na obou koncích (spoustu jsem jich při tom zničila), spojila je drátěným očkem a doprostřed zavěsila stříbrného krokodýla. Živý Rumburak tam sice měl ještěrku, ale tu se nepodařilo sehnat....
Použité materiály
 • Na kabátec a baret jsem použila fialový polyesterový pružný samet;
 • plášť je z černého saténu, rubem navrch;
 • rukávy,  výplň průstřihů na kabátci, podšívka kabátce, baretu i pláště jsou z fialového habotai ;
 • kalhoty jsou ze stříbro-černého úpletu;
 • "průstřihy" na klobouku jsou z nejtenčího bělavého hedvábného šifonu; okruží je z černého pongé;
 • boty, byly ušity z tenké černé kůže, podšité černým pongé;
 • košile je z bílého jemného plátna, punčochy černého tenkého úpletu.


   
 


 
Na hlavní stránku Galerie

©molendrix 2009