princ Velen

(z filmu Princ a Večernice)
 
Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner


Velenův oděv jsem vždycky považovala za jeden z nejelegantnějších princovských filmových kostýmů vůbec. Jak taky ne, když ho navrhl sám Teodor Pištěk!
Loni jsem se dostala jako slepý k houslím k tonnerovskému Mattovi O'Neilovi. Nic ve zlém, ale hoch měl dolní čelist širší, než Arnold S. Tak jsem mu ji zbrousila a obličej přemalovala.Nemám takovou sílu v rukou, abych propíchla tvrdý vinyl a našila mu nové vlasy, proto se musel spokojit se střihem do hola a parukou, ručně vázanou na tylu stylem "Tapiko" (za použití háčku, určeného původně na chytání uteklých ok na silonkách).
Popis Oděv pro 16" panenku  Matt O"Neil od firmy Tonner.
 • Hnědý kabátec se čtvercovým výstřihem se zapíná vzadu na patenty. Je zpevněný tkanou výztuhou, vystřiženou bez přídavků na švy; do předního dílu jsem prostřihla 9 otvorů, o málo větších, než měly být hotové průstřihy, a výztuhu nažehlila na rub saténu. Pak jsem vystřihla otvory i v saténu (s přídavky), jejich okraje opálila bodovou letovačkou (díky za nápad, Jano T.!), přídavky zahnula do rubu a všechny otvory obšila smykovacím stehem. Z průstřihů vykukuje nařasené bělavé hedvábí, a jsou obšity tenkým dracounem zvláštním řetízkovým stehem. Kabátec byl pak ještě podšit a ozdoben zlatými prýmky a "broží" z kousku filigránového komponentu,  řetízku a korálků.
  Třikrát nabrané krajkové rukávy se směrem dolů zužují a jsou všité do vysoké manžety, která se zapíná na patenty.

 • Kožené kalhoty jsou podšité a zapínají se na patent vzadu. Na každém koleni jsou 4 svislé průstřihy, skrz něž vykukuje hnědá nařasená podšívka. Na bocích jsou našité lampasy z falešného semiše a silného zlatého dracounu.

 • Třpytivý tmavohnědý plášť má půlkruhový tvar a je podšitý, na každém rameni trochu nabraný. Ke kabátci se připíná patentkami, skrytými pod "rozetami". Rozety byly vytvořeny zvlášť.   

 • Pod svrchním oděvem má princ oblečenou nabíranou košili a bílé punčocháče, aby se hnědá podšívka nedotýkala přímo plastu a tak ho případně nezabarvila.

 • "Mušketýrské" shrnovací boty jsem si umanula vyrobit bez zapínání, a legrace to nebyla. Výroba zabrala celou sobotu, i když jsou částečně ušité na stroji. Ještěže Matt má klouby v kotnících, i tak se neobouvají právě snadno. Důležité bylo střihnout podšívku šikmo. Na lepení boty k vnitřní i vnější podrážce platil jen Chemoprén a žehlička zahřátá na nízkou teplotu, textilní lepidlo nestačilo.

 • Oděv doplňuje baret s pírkem z marabu a opasek, na němž je zavěšena pochva s dýkou. Dýka byla vyrobena ze dvou vrstev  měkkého stříbřitého plechu, její jílec z pozlaceného dvousložkového epoxydového tmelu.
Použité materiály
 • Na kabátec jsem použila kaštanově hnědý polyesterový satén, na podšití bílý bavlněný batist;
 • plášť je z tmavohnědého úpletu, potištěného třpytkami;
 • rukávy jsou ze staré (snad dokonce starožitné) madeiry smetanové barvy;
 • baret je z žlutohnědého falešného semiše;
 • volánky a výplň průstřihů na kabátci jsou z bělavého pongé;
 • na podšívku rukávů, pláště, kalhot a bot jsem použila hnědé habotai;
 • kalhoty, boty, opasek a pochva na dýku jsou ušity z tenkých hnědých kůží;
 • košile je z bílého jemného plátna, punčocháče z bílého bavlněného úpletu s lycrou.


Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner
Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" 
panenku Matta O'Neill od firmy Tonner
Velen z filmu Princ a Večernice - OOAK pro 16" panenku Matta O'Neill od firmy Tonner


Na hlavní stránku Galerie

©molendrix 2008