DORMÉ


v šedomodrých šatech

(tzv. "Goodbye gown")Popis Dvojdílné šaty pro 16" panenku (Tyler Wentworth, Brenda Starr).
Velice mi pomohl důkladný rozbor kostýmu na stránkách Shards of Narsil .


Netvrdím v žádném případě, že tahle panenka představuje Dormé, poslední přeživší komornou senátorky Padmé Amidaly z 2. dílu Hvězdných válek.
Moje nijak neupravovaná Sydney Chase její kostým jen předvádí. Možná, že až se jednou vzmůžu na velkou tmavovlasou panenku, tak se ji pokusím předělat tak, aby se Dormé aspoň trochu podobala...
 •  Světle šedé  šaty mají vystuženou zvonovou sukni, krátké rukávy a zvláštní stojáček, který se skládá z 5 dílů a  uprostřed vybíhá do špičky. Šaty jsou kromě rukávů celé podšité .

 •  Tmavošedý kabát mi  hodně připomněl  secesní módu - šunkové rukávy, velký límec, trychtýřovitá sukně -, tak jsem se poohlížela po pozdně viktoriánských módních kresbách a stříhala podle nich. Záda tvarují princesové švy, ramenní švy jsou posunuty na záda, přední díly nemají žádné prsní záševky. "Tělo" kabátu je vystuženo vliselínem.
  Nabírané, dvoudílné rukávy nejsou střižené jako běžné dnešní, tj. rovně, ale od lokte se ohýbají kupředu.
  Kabát se zapíná opaskem s barevnou sponou na 2 malé patentky (schované pod límcem) .

 •  Hlavní ozdobou kostýmu je zvláštní dvojitý šálový límec, který sahá až do půli stehen, kde tvoří na obou stranách kapsičky. Límec je na několika místech přistehován ke kabátu. Celý kabát je podšit blankytně modrým hedvábím.

Použité materiály
 • Na šaty jsem použila šedý, patrně viskózový satén v úpravě "nepovedlo se to vymandlovat".
  Podšívka je ze světle šedého habotai.
 • Kabát je z tenké tmavošedé vlny, podšívka ze světle modrého pongé.
 • Sponu na opasek jsem vymodelovala z dvousložkového epoxydového tmelu, pak nabarvila modelářskými a akrylovými barvami. K opasku je přišitá pomocí monofilové "neviditelné"nitě.


Dormé - kostým pro panenku
Střih 1
- kabát : rukáv, límec a přední díl

 


Střih 2
- kabát -zadní a boční díl

 

Na hlavní stránku Galerie
 

 


©molendrix 2005