Katrina van Tasselová

(z filmu Ospalá díra)
 
Katrina van Tassel - ooak kostým z filmu Ospalá díra pro panenku


Nutno uznat, že Katrina má ve filmu několik velmi půvabných kostýmů - líbí se mi skoro všechny, zvlášť broskvové šaty, ve kterých ji spatříme poprvé. Ale není na nich nic neobvyklého. Zato tyhle všední šaty z scény, kdy Katrina, Ichabod a malý Masbath prchají před bezhlavým jezdcem, které se skládají z kabátku se šůskem, sukně a zástěry,  to byla výzva, které se nedalo odolat - zvlášť, když se mi podařilo sehnat vhodné látky. 
Vzor na výšivku jsem okopírovala z Costumer's guide (děkuji, Maggie!!), kde můžete spatřit i původní filmový kostým na obrázcích z PropStore.com, kde byl před časem nabízen k prodeji. Zde je vidět, že ačkoli ve filmu kabátek vypadá jako šedomodrý, je ve skutečnosti spíše hnědý.
Popis Třídílný oděv pro 16" panenku od firmy Tonner.
  • Pruhovaný kabátek pierrot se šůskem je kromě rukávů podšitý, a zapíná se vepředu na řadu maličkých háčků a oček (vlastnoručně vyrobeno z ocelového a měděného postříbřeného drátu). Záda okolo středového švu a okraje vepředu jsou vystuženy pruhy plastové školní fólie, šůsek byl střižen společně s živůtkovými díly. Na přední členící šev, kolem šůsku a okolo manžet je našit modrý skládaný volánek. Do výstřihu byl umístěn kousek bělavého šifonu, který vypadá jako fiží. Rukávy jsou jednodílné, ale se švem vepředu, jak to bylo u rokokových šatů běžné. .

  • Modrá sukně je ušitá z dlouhého pruhu látky, dosahuje jen ke kotníkům a zapíná se na háčky a očka a patentky  vzadu.  . Pravidelné sklady jsou jen na bocích a vzadu, aby sukně zůstala vepředu plochá.

  • Pod šaty je jednodílný vystužený korzet bez ramínek, výstuhu korzetu, šitého na stroji, tvoří proužky školní fólie. Sukni dodává objem spodnička, zdobená krajkou a volánky a vycpané "jelito", uvázané kolem pasu, vytváří dojem mohutných boků a pozadí.   

  • Šaty doplňuje průsvitná obdélníková zástěrka, připevněná k sukni stříbrnými kroužky. Je vyšívaná jedním vláknem mulinky stonkovým, plným a řetízkovým stehem.

  • Boty zatím nejsou hotové, pouze černé punčochy s modrými podvazky :-(
Použité materiály
  • Na kabátek jsem použila pružný dvoubarevný manšestr, na podšití hnědé habotai;
  • sukně je z modro-oranžového měňavého taftu;
  • zástěrka a volán na spodničce je z průsvitného batistu ve směsi bavlna/hedvábí;
  • volánky jsou z blankytého  habotai;
  • korzet a vrch spodničky jsou z bavlněného batistu,


Katrina van Tassel z filmu Ospalá díra - OOAK kostým pro panenku Katrina van Tassel z filmu Ospalá díra - OOAK kostým pro panenku
Katrina van Tassel z filmu Ospalá díra - OOAK kostým pro panenku Katrina van Tassel z filmu Ospalá díra - OOAK kostým pro panenku  


Na hlavní stránku Galerie

©molendrix 2007