Děti si s panenkami hrají, češou je, koupou, převlékají - a časem na nich dětská péče začne být vidět. Někdy se Vám do rukou dostane taková kdysi milovaná, nyní opuštěná panenka, a vy si řeknete „holka, ty ale vypadáš, co teď s tebou“….
Můžete jí pomoci získat její bývalou krásu, nebo z ní udělat panenku, kterou nikdo jiný nemá.

Jak vznikala Dora
stručný průvodce přerodem

výměna vlasů
odstranění zubů
oprava zlomeného krku
přemalba

oblečení


Výměna vlasů

Jemné vlasy pro panenky (nylon, saran) se dají objednat na www.dollyhair.com, můžete použít i kanekalon, ze kterého se pletou copánky, vlasy z příčesků i další materiály. Tyto vlasy jsou obvykle o něco silnější, než ty, co se používají pro účesy Barbie, proto je dobré si dopředu rozmyslet, jak hustou hřívu panence pořídíte, kde bude pěšinka atd…

1. Na začátku byla ostříhaná běžná blonďatá Barbie z osmdesátých let, navíc se zlomeným krčním kloubem.
Pokud vaše panenka má krk v pořádku, doporučuji hlavu sejmout velmi opatrně – nejdříve fénem ohřát plast hlavičky tam, kde se spojuje krk s hlavou, a pak pomocí pinzety nebo šroubováku hlavu z krčního kloubu, který vypadá jako obrácená kotva, sundat.
 Pinzetou nebo háčkem odstraníme vlasy z hlavičky.

2. Připravíme si náhradní vlasy a dlouhou jehlu s delším ouškem. Tenký pramínek vlasů, navlékneme do jehly, zapíchneme zvenčí do dírky, protáhneme krčním otvorem, v polovině pramínku uděláme uzlík, a krčním otvorem vypíchnout stejnou dírkou, nebo nejbližší sousední, a opatrným zatažením za oba konce pramínku uzlík „usadit“ uvnitř hlavičky.


3. Podle toho, pro jaký účes jsme se rozhodli, vyplňujeme buď původní vlasové dírky, nebo horkým špendlíkem vyrobíme nové tam, kde potřebujeme. Postupujeme od okraje směrem k vrcholu hlavy, tak aby byla zakrytá všechna holá místa.



4. pomocí vody a gelu vlasy rozdělíme, konce omotáme kouskem papírového kapesníčku a navineme na nastříhaná brčka – z obou stran připevníme vlasovými sponkami.



5. Připravíme si mísu s horkou (téměř vařící) a mísu s ledovou vodou.  Ponoříme hlavičku do horké vody na 20-30 vteřin, pak vytáhneme, ihned ponoříme do studené vody, kde necháme vychladnout.




6. necháme schnout nejméně 1-2 dny, pak odstraníme sponky a brčka a účes upravíme podle svých záměrů.



Odstranění zubů

Ne všem připadá zářivý panenčí úsměv přitažlivý a příjemný – není tak těžké jí ústa uzavřít, aby se poté jen mírně usmívala.

Nejdříve acetonem odstraníme původní barvu, přinejmenším z úst.  Připravíme si ostrý skalpel (nebo nůž s odlamovatelnou čepelí, v nejhorším případě půlku nové žiletky), pinzetu a vteřinové lepidlo – osvědčilo se Super Bond od firmy Loctite.
Stiskneme prsty panence tvář z obou stran a zuby vyřízneme. Začínáme uprostřed, pomalu postupujeme ke krajům, abychom nezakrojili do tváře. Řez by měl být co nejhladší. Vyříznutý kousek odstraníme pinzetou.




Na vnitřní stranu rtu kápneme trochu lepidla, rychle stiskneme čelo a bradu k sobě a pevně držíme 3-5 minut. Můžeme také upnout do malého svěráku – čelisti ale nejdřív obalíme látkou nebo papírovým kapesníčkem.


Oprava zlomeného krku

Připravíme si 4 cm dlouhý a 5 mm silný kousek kulatinky, dřevěný korálek o průměru 1 cm s velkým otvorem, kousek dvousložkového epoxidového tmelu, vteřinové lepidlo a vrtačku.

1. Vrtačkou odstraníme příčný kousek v panenčině krku. Smícháme obě složky epoxidového tmelu podle návodu výrobce, větší část vložíme dovnitř krku, a zasuneme dřevěný špalíček na doraz.


2. Tmel, pokud to jde, upěchujeme jehlou nebo špachtličkou okolo, a zbytkem tmelu zahladíme případné praskliny a ostré hrany. Necháme zatvrdnout.  Nasuneme dřevěný korálek, a přibližně 3-4mm nad krkem ho přilepíme vteřinovým lepidlem. Po zaschnutí můžeme nasadit hlavičku




Přemalba
 
Potřebujeme:
Akrylové barvy ředitelné vodou,
Retardér, zpomalující schnutí
Zakončovací laky na akryl – matný a lesklý
Aceton a vodu
Také:
tenké štětce (vel. 1, 0, 00, 000),
plochý štětec,
porcelánovou „paletu“
vatové tyčinky na nanášení barvy na paletu
pipetu na nabírání vody a retardéru
papírový kapesníček + kousky a pinzetu, k drobným korekturám
DOBRÉ SVĚTLO, ČAS a TRPĚLIVOST

Akrylové barvy velmi rychle zasychají, a odstraňují se acetonem. Pokud nepoužíváte retardér a uděláte chybu, aceton vám odstraní VŠECHNY vrstvy malby. Retardér, zamíchaný do barvy, naproti tomu dává možnost chybu hned opravit – jedním přetřením vatovou tyčinkou
namočenou ve vodě. Zaschlé vrstvy barvy tak zůstanou nedotčeny.

1. Naředíme bílou barvu, a namalujeme základní tvar očí.
Řídkou sienou pálenou naznačíme tvar obočí a úst.
Tenoučkými čárkami hustší hnědé barvy namalujeme obočí a rýhu nad horním očním víčkem, zředěnou barvou oční stíny, řasy a obtáhneme i spodní okraj oka.

2. Korálovou barvou vyplníme ústa, slzné kanálky a vedeme tenkou čáru nad spodní linií oka. Tmavě hnědou barvou namalujeme horní oční linky.
Nejtmavší hnědou barvou namalujeme základ duhovky, po zaschnutí naneseme další vrstvu světlejší hnědé barvy tak, aby nezakrývala tenoučký tmavě hnědý okraj.  
Černou barvou namalujeme husté řasy na horním víčku, a obtáhneme oční linku. Řídkou červenohnědou barvou zvýrazníme nosní dírky. Řídkou bílou barvou namalujeme „hvězdice“ doprostřed duhovky.

 3. Duhovky přetřeme řidší zlatožlutou barvou – oči se krásně rozsvítí.Vystínujeme ústa tmavší barvou.
Černou barvou namalujeme panenky, okraje bělma namalujeme naředěnou šedomodrou barvou.Vystínujeme bradu, víčka a tváře: retardérem - naředíme červenou/nachovou barvu (kraplak), naneseme na vhodná místa, a SUCHÝM plochým štětcem opatrně roztíráme do ztracena.
 V duhovkách namalujeme malé bílé „jiskřičky“..

Po zaschnutí malbu zakonzervujeme laky na akryl – oči přelakujeme lesklým, rty, obočí a oční víčka s řasami matným lakem. Malba se tak chrání před setřením a ultrafialovým zářením.


Šaty

Je dobré si předem ujasnit, podrobně zapsat a nakreslit to, co vlastně chceme vytvořit.
 

Připravíme si veškeré potřebné materiály a nástroje:

látky a nitě (obyčejné, monofilové i elastické
jehly, špendlíky a nůžky
hedvábný nebo střihový papír
mizící i obyčejný fix
Fraycheck, který zabraňuje třepení
korálky
výborná je i rozměrná polystyrénová deska,
kam můžete připíchnout střih na látku a snadno obkreslit
žehličku
modelku
          

1. Z tenkého střihového papíru vystřihneme přibližný střih a na panence vyznačíme korekce. Střih přeneseme na látku pomocí mizícího fixu.

 

 Odšijeme prsní záševky na podšívce i vrchní látce. Lícem na líc sešijeme živůtek a podšívkou kolem zapínání a výstřihu, sestřihneme švové přídavky na 3mm a nastřihneme, kde je zapotřebí, obrátíme na líc, sežehlíme a sešijeme boční švy.

 Na vrchní i spodní sukni sešijeme zadní šev, rozžehlíme, spodní sukni vložíme do vrchní a v pase sestehujeme. Vzadu vytvoříme z každé strany 3 hluboké záhyby, vepředu po jednom z každé strany pod ňadry.
Našijeme sukně k živůtku. Z tenkého šifonu ušijeme tunýlek, navlékneme do jehly s velkým uchem a zfalšujeme „průstřihy“.

Nastehujeme a nařasíme horní široké rukávy, všijeme do manžety a pak sešijeme rukávový šev na bílé části rukávu.
Všijeme rukávy, ručně plisovanou šerpu a olemujeme sukně, každou zvlášť (spodní nemá vlečku a je o 1cm kratší než vrchní). Vypracujeme zapínání z háčků a oček, nebo šaty uzavřeme šněrováním.

 Rukávy dvakrát nařasíme elastickou nití, kterou překryjeme červenými pásky. Červené části oděvu ozdobíme drobnými perličkami, manžety sestehujeme elastickou nití. Na kousek oranžového hedvábí našijeme náhrdelník z čirých nejmenších korálků.
Hotovo! (Skoro:-)

 

Na hlavní stránku


©molendrix 2008