ÉOWYN
v modrých brokátových šatech

(tzv. "Victory gown")

Eowyn - modré brokátové šaty pro 16" panenku


Popis Dvoudílné šaty pro 16" panenku (Tyler Wentworth, Brenda Starr). Éowyn  tyto šaty měla na sobě v Návratu krále při oslavě vítězství nad Sarumanovými vojsky. Kostým předvádí je moje neupravovaná Sydney Chase a domnívám se, že je velmi věrný filmové předloze.  Ostatně si to můžete ověřit u Costumers Guide a Alley Cat Scratch :-))
 • Šaty mají živůtek se srdcovitým výstřihem s rozparkem vepředu a širokou zvonovou sukni se vsazenými klíny na bocích (nedostatek látky). Vsazované, od lokte se rozšiřující rukávy jsou podšité. Vzato kolem a kolem, nic nového pod sluncem; zapínají se vzadu na patentky.

 • Zato kabátek byla konstrukční lahůdka! Ještě jsem perplex z toho, že se mi to vůbec povedlo a pěkně i padne.
  V podstatě je to na hlavu postavený pozdně středověký surcot: Zatímco surcot MĚL sukni, a neměl rukávy, ani boční díly, Eowynin kabátek má rukávy a boční díly, ale zato nemá sukni. Jediné, co zbylo, je typický plastron a lemy.
  Raglánové rukávy jsou dlouhé a úzké, do půli lýtek, zato rozstřižené až nad loket. Bílý plastron je zpevněn nažehlovací tkanou výztuhou, ozdobený jednoduchou zlatou výšivkou, korálky a zlatými šňůrami. Na boční a zadní díly jsem naaplikovala lemy ze stejného materiálu. Celý kabátek je podšit a vzadu se šněruje - panenka je do něj v podstatě zašita.

 • Dodatečně jsem ušila ještě bleděmodrý plášť, aby kostým byl kompletní (k vidění byl pouze v rozšířené verzi NK). Má smetanově bílou podšívku, která je na spodním okraji volná, nepřichycená k plášti, a odepínací bílý plyšový límec, rovněž bíle podšitý. Plášť je z části šitý na stroji za použití "neviditelných" monofilových nití.
Použité materiály
 • Na šaty jsem použila doma barvený modrý hedvábný damašek;
 • modré pongé na podšití spodních rukávů a celého kabátku.
 • světle modrý indický hedvábný brokát (tak hnusně drahý, že jsem se celý rok bála do něj střihnout) na kabátek;
 • bílo-zlatý polyesterový brokát zv. "Ideal" na plastron a lemy.
 • světle modrý bavlněný flanel (doma barvený, poprvé jsem použila barvu Dylon, kterou se barví ze studena. Měla jsem pak ruce jako utopenec - kdepak na mne s gumovými rukavicemi - ale obarvilo se to moc hezky.), na podšívku smetanový krepdešín a límec je z nádherně měkkého smetanového plyše.


   
   
 
 


 

 Střih pro kabátek a plášť
Na hlavní stránku Galerie
 

 


©molendrix 2005-2006